el-main
el-main
el-main
el-main

Zubné korunky a mostíky: Aké sú možnosti a ich výhody?

Zubné korunky a zubné mostíky patria medzi najčastejšie zubné náhrady pri vážne poškodených alebo chýbajúcich zuboch. Majú dôležitý funkčný a estetický význam. V akých situáciách odporúčame pacientom zubnú korunku? Kedy je ideálnym riešením zubný mostík? Pomôžeme vám zorientovať sa a nájsť rýchle odpovede na časté otázky.
horizontal-shot-happy-european-woman-covers-eyes-with-hands-awaits-surprise-smiles-broadly-wears-casual-white-turtleneck-isolated-purple-background-waits-miracle-blind-concept-222

Aký je rozdiel medzi zubnými korunkami a mostíkmi?

Zubná korunka sa zhotovuje v prípadoch, keď je zub veľmi zničený, buď častím plombovaním alebo je zlomený. Zvyčajne ide o zub s rozsiahlym poškodením či odlomenou časťou, no môže to byť aj zub so zlou estetikou alebo po úraze. Zubná korunka vytvára vonkajší pevný plášť. Je pevne spojená s obrúseným zubom a vyrobená tak, aby zapadla tvarovo i farebne medzi ostatné zuby a pôsobila čo najprirodzenejšie.

Zubný mostík vytvára premostenie medzi viacerými chýbajúcimi zubami ale vyplní medzeru po jednom chýbajúcom zuba. Odporúčame ho v prípade, ak chýbajú dva, tri či štyri zuby bezprostredne za sebou. Vytvorí sa spojená konštrukcia medzičlenov, ktoré budú náhradami za chýbajúce zuby. Konštrukcia sa pevne zachytí o zub pred medzerou a zub za medzerou. Zuby, ktoré „lemujú“ medzeru, musia byť v dobrom stave, aby uniesli zubný mostík. Často vyžadujú úpravu a obrúsenie do požadovaného tvaru. Označované bývajú ako pilierové zuby.

Aké sú výhody zubných koruniek?

Ak je pôvodný zub neestetický alebo z neho zostalo iba veľmi málo, zubná korunka predstavuje riešenie, ktoré plne nahradí viditeľnú časť zuba. Zlepšuje estetiku chrupu, plnohodnotne obnovuje jeho funkčnosť a dodáva sebavedomie ukázať zuby svetu. Je však dobré vedieť, že zub pod korunkou musí byť ošetrený a bez zápalu.

Vytvorenie korunky nezasahuje do okolitých zubov, tak ako je to pri mostíku. Dobrou správou je, že zubná korunka sa dá za vhodných podmienok vytvoriť na akýkoľvek zub v hornom a dolnom zuboradí.

Korunka ako vonkajší kryt udržuje odolnosť zuba pod ňou. Vždy je vyrobená presne na mieru vášho chrupu a je na nerozoznanie od skutočného zuba. Minimálne v prípade, ak sa rozhodnete pre keramické alebo zirkónové korunky, ktoré na predných zuboch vyzerajú oveľa prirodzenejšie ako kovokeramické korunky. Aj u nás, v Alexia Creative tíme, pracujeme s kvalitnými zirkónovými korunkami.
 

Aké sú výhody zubného mostíka?

Pri viacerých chýbajúcich zuboch vedľa seba v phornom a dolnom zuboradí netreba dlho otáľať. Bez ich prítomnosti sa zhoršuje funkcia života, či už z estetického hľadiska, alebo kvôli problémom so žuvaním, hryzením či artikuláciou. Zostávajúce zuby sa posúvajú a zvažujú do medzery, čoho následkom býva po istom čase zlé postavenie zubov, problémy s funkčnosťou chrupu a samotnou výslovnosťou. Zväčšujú sa tiež medzery medzi zubami, čo znamená vyššie riziko na zachytávanie zvyškov potravy a rýchlejšie množenie baktérií (s nimi narastá i riziko vzniku kazov alebo zápalu ďasien).

Fixný zubný mostík, ako konštrukcia upevnená o pilierové zuby, pomáha udržať zuby na mieste – zabraňuje ich postupnému posunu a rotácii. Medzičleny vymodelované tak, aby verne simulovali vaše pôvodné zuby a neboli v ústnej dutine prekážkou. Vyzerajú esteticky, umožňujú normálne prežúvať a obnovujú správne rozloženie síl medzi zubami.

Máte záujem o zubnú korunku alebo zubný mostík? Sme tu pre vás!

Zubné náhrady zastávajú viacero kľúčových funkcií:

- zlepšenie hrýzenia a prežúvania potravy,

- eliminujú chyby a nedostaky v artikulácii a výslovnosti, kvôli chýbajúcim zubom,

- udržiavajú funkčnosť a stabilitu chrupu, 

- prispievajú k ochrane okolitých zubov,

- majú dôležitý vplyv na sebavedomie a psychickú pohodu.

Cena za zubnú korunku sa odvíja predovšetkým od použitého materiálu. Cena za zubný mostík priamo súvisí s veľkosťou mostíka a počtom medzičlenov, prípravou pilierových zubov a s tým súvisiacich zákrokov. Alexia tím je pripravený poskytnúť vám konzultáciu a následne komplexnú stomatologickú starostlivosť. Objednajte sa u nás a už onedlho sa môžete tešiť z krásneho úsmevu.
 

Napíšte nám Zavolajte nám