el-main
el-main
el-main
el-main

Trápi vás zub múdrosti?

Zub múdrosti, označovaný aj ako osmička, dokáže spôsobiť nemalé problémy. Začína to komplikovaným rastom, zhoršenými podmienkami na dôkladné čistenie a spôsobiť môže aj bolestivý zápal či posun susedných zubov. Čo by ste o zuboch múdrosti mali vedieť a kedy neodkladať ich vytiahnutie?
alexia-blog--1-

Čo je zub múdrosti?

Zuby múdrosti sú najvzdialenejšie stoličky v ústnej dutine. Prerezávajú sa v dospelosti, no ide o veľmi individuálny rast. Niekedy však k prerezávaniu týchto zubov dochádza neskôr alebo sa neprerežú vôbec. Ich uloženie v ústnej dutine totiž komplikujú evolučne menšie rozmery čeľuste a sánky. To znamená, že pre osmičky už nemusí byť v ústnej dutine dostatok miesta.

Prečo zuby múdrosti rastú až v dospelosti?

Zuby múdrosti boli našimi predkami plnohodnotne využívané na drvenie potravy, ktorá bola tvrdšia. Keďže úroveň starostlivosti o chrup nebola žiadna alebo iba veľmi nízka, predpokladá sa, že mali istú záložnú funkciu a neskorším rastom teda „nahrádzali“ už chýbajúce trvalé zuby.

Ako spozorovať rast zuba múdrosti?

Kým u niektorých ľudí štyri zuby múdrosti vyrastú celkom bez postrehnutia, ďalších potrápi už rast prvej osmičky. Rast zuba múdrosti, ktorý nemá dostatok miesta alebo je zle uložený, sa môže prejavovať opuchom a zápalom ďasna v zadnej časti ústnej dutiny, no aj tupou až pulzujúcou bolesťou, ktorá „vystreľuje“ do vedľajších zubov. Rast osmičky neraz sprevádza aj bolesť sánky, hlavy a ťažkosti s otváraním úst.

Komplikácie súvisiace so zubami múdrosti

Okrem bolestivosti pri raste je v prípade zubov múdrosti dôležité zvážiť ich vplyv na zdravie ostatných zubov, zubnej dutiny a celkové zdravie.

  1. Zub múdrosti, ktorý nemá v ústnej dutine dostatok miesta na rast, negatívne vplýva na susedné zuby a môže zapríčiniť ich pokrivenie.
  2. Zub múdrosti, ktorý rastie pomaly a zostáva dlhodobo pod ďasnom, nie je pri každodennom čistení zubov dobre dostupný. V bezprostrednom okolí osmičky a pod ďasnom sa hromadia zvyšky potravy, tvorí sa zubný povlak a vzniká riziko kazu, bakteriálnej infekcie a zápalu.
  3. Ak zub múdrosti tlačí na nervy, objavujú sa intenzívne bolesti vystreľujúce do ucha, uhla a ramena sánky  a hlavy.
  4. Neliečený zub múdrosti môže prerásť do okoločelustného zápalu. Objavuje sa opuch, zvýšená teplota až horúčka.

Kedy zuby múdrosti vytiahnuť a kedy nie?

Ak nemáte so zubom múdrosti žiadne starosti a dokážete mu venovať rovnakú starostlivosť ako ostatným zubom, vytiahnutie zubu nie je potrebné. Dôležitá je však jeho dôkladná kontrola pri pravidelných prehliadkach. Zdravá osmička môže v neskoršom veku poslúžiť ako „záloha“, ak napríklad stratíte susediacu stoličku.

K extrakcii zubov múdrosti dochádza tiež pri niektorých ortodontických liečbach, kedy je potrebné zle postavené zuby posúvať (napríklad pred nosením strojčeka).

Pri problémoch so zubom múdrosti, ktoré vám spôsobujú bolesti, opuchy a iné zdravotné komplikácie (vyššie opísané), je dôležité zub múdrosti čím skôr vytiahnuť – extrahovať.

Ambulantné vytiahnutie vs. chirurgická extrakcia zuba múdrosti

Možno máte prirodzené obavy z toho, ako prebieha vytrhnutie zuba uloženého v horšie dostupnej časti dutiny. Každá situácia je individuálna a vyžaduje starostlivé posúdenie od zubného lekára. Aké sú možnosti?

  1. Vytiahnutie zuba múdrosti – Zub múdrosti, ktorý je prerezaný do ústnej dutiny, zubný lekár po lokálnej anestézii jednoducho vytrhne a ranu ošetrí. Úkon prebieha ambulantne, už počas jedného sedenia. V mladšom veku je extrakcia zuba múdrosti jednoduchšia.
  2. Chirurgická extrakcia zuba múdrosti – Ak je zub múdrosti neprerezaný, prerezaný iba čiastočne, zle uložený alebo vážnejšie poškodený, zub bude vyberať zubný chirurg. Pred extrakciou chirurg rozreže ďasno, odhalí zub a postupne ho vyberie. Úkon prebieha v lokálnej alebo celkovej anestézii. Je dôležité vybrať všetky časti zuba a ranu zašiť. Po stomatochirurgickom ošetrení dostane pacient inštrukcie, ako zmierniť opuch a starať sa o ranu, predpísané mu môžu aj lieky proti bolesti alebo antibiotiká.

Dosť bolo trápenia so zubom múdrosti! Ak sa chcete sa informovať o tom, ako by prebiehala extrakcia osmičky vo vašom prípade, náš tím odborníkov je vám k dispozícii.
 

Napíšte nám Zavolajte nám