el-main
el-main
el-main
el-main

Ako prebieha bielenie zubov?

Biele zuby sa považujú za symbol atraktivity a istej prestíže, preto nečudo, že záujem o bielenie zubov narastá. Ako bielenie zubov je označovaná procedúra, pri ktorej dochádza ku korekcii zafarbených zubov pomocou bieliaceho prípravku. Výsledkom sú zuby bledšie a žiarivejšie, čo môže mať pozitívny vplyv na sebavedomie ich nositeľa. Ako bielenie zubov prebieha a aké sú možnosti?
woman-teeth-before-after-whitening-white-background-dental-clinic-patient-image-symbolizes

Prirodzená farba zubov

Skôr, ako začnete uvažovať o bielení zubov, je dobré vedieť, že prirodzená farba zubov nie je u všetkých rovnaká. Závisí od genetických faktorov, hrúbky a priesvitnosti skloviny a celkového životného štýlu.

Zuby kedysi krásne a žiarivé môžu mať s pribúdajúcim vekom čoraz silnejší žltý alebo sivastý odtieň. Áno, aj vek zohráva istú úlohu. Postupne totiž dochádza k úbytku skloviny a povrch zubov prestáva byť hladký, čo vedie k usadzovaniu pigmentov z potravín a nápojov (ako sú káva, čaj, čučoriedky, cvikla, karí, …). Výraznému zafarbeniu zubov čelia aj fajčiari.

Náš tip – Ako prevenciu pred usadzovaním pigmentov z potravín a nápojov odporúčame pravidelnú dentálnu hygienu.

Kedy uvažovať o bielení zubov?

Bielenie zubov je estetická procedúra, ktorej cieľom je zlepšiť vzhľad zubov. Finálny výsledok závisí od kvality prevedenia a použitých prostriedkov. Či už sa rozhodnete pre domáce bielenie zubov alebo ambulantné bielenie zubov, vždy by ste mali mať prehľad o stave vašich zubov. Nepodceňte preto konzultáciu so zubným lekárom. Nesmú sa totiž bieliť zuby pokazené ani s poškodenou zubnou sklovinou – a to ani voľne dostupnými produktmi určenými na domáce bielenie zubov. V zásade platí, že bielenie možno vykonať iba na zdravých a opravených zuboch.

Bielenie zubov vs. plomby, korunky a implantáty

V súvislosti s bielením zubov je tiež dôležité zvážiť, aký bude výsledok vzhľadom na prítomnosť zubných náhrad v ústnej dutine. Je možné vybieliť plombu, korunku či mostík? Zubné náhrady zo syntetických materiálov sa nedajú vybieliť, a keďže boli prispôsobené odtieňu zubov pred bielením, môže sa stať, že po bielení nebude ich farba totožná s trvalým chrupom.

Možnosti bielenia zubov

Existuje niekoľko možností, ako zuby vybieliť. Rozdiel medzi nimi je v účinku, bezpečnosti a trvácnosti výsledku.

Vo všeobecnosti možno hovoriť o ambulantnom/profesionálnom bielení zubov, ktoré prebieha pod dohľadom lekára, domácom bielení zubov využitím voľne dostupných bieliacich produktov a kombinovanom bielení zubov, ktoré prebieha doma využitím špeciálnych dláh/nosičov vyrobených na mieru lekárom.

Ambulantné bielenie zubov

Ako prebieha bielenie zubov u zubného lekára? Prvým krokom je konzultácia s lekárom, ktorý zhodnotí stav zubov. Odporúča sa vykonanie dentálnej hygieny, aby bolo možné dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

V našej ambulancii dentálnej hygieny používame na bielenie zubov lampu Philips Zoom, ktorá patrí medzi najžiadanejšie značky v oblasti bielenia. Pôsobenie špeciálneho bieliaceho gélu a tejto lampy prináša už po jednej návšteve viditeľné výsledky. Po ambulantnom bielení obdržíte pokyny, ako sa o zuby starať a tiež akým potravinám a nápojom sa dočasne vyhýbať (tzv. „biela diéta“).

Kombinované bielenie zubov

Ide o bielenie zubov, ktoré spája výhody odborného prístupu na mieru a domáceho pohodlia. Od zubného lekára obdržíte priesvitné nosiče na mieru, tuby s bieliacim gélom a presné inštrukcie na používanie. Vašou úlohou bude postupovať podľa pokynov. Priesvitné nosiče naplníte gélom, nosiče nasuniete na zuby a necháte cez noc pôsobiť. Tento postup zopakujete orientačne 5 – 15 krát v závislosti od očakávaného výsledku bielenia.

Domáce bielenie zubov

Trendom posledných rokov sa stalo domáce bielenie zubov. Avšak, ani v tomto prípade by ste nemali podceniť kontrolu chrupu. Neopatrné používanie môže spôsobiť zdravotné komplikácie v podobe zvýšenej citlivosti zubov, odhaľovania zubných krčkov či vážneho poškodenia zubnej skloviny. Využívané sú najmä bieliace pasty, bieliace perá a bieliace pásiky. S miernou pigmentáciou si dokážu poradiť, no finálny výsledok nie je na takej úrovni, ako je tomu pri odbornom bielení zubov. Vždy si dávajte pozor na zloženie a výrobcu týchto voľne dostupných prípravkov.

Chcete mať krásny biely úsmev, ktorý vám dodá sebavedomie? Medzi naše služby patria aj estetické riešenia na mieru, vrátanie odborného bielenia zubov.
 

Napíšte nám Zavolajte nám